• Wyjazd uczniów klas czwartych do Jarocińskiego Ośrodka Kultury

• 05.05.2024
        •     24 kwietnia 2024 roku czwartoklasiści mieli okazję obejrzeć w Jarocińskim Ośrodku Kultury spektakl pt. „Sherlock Holmes”, przygotowany przez Teatr Wrocławski IN-ART. Dzięki odpowiedniej scenografii, kostiumom  i muzyce uczniowie mogli poczuć tajemniczą aurę Londynu, gdzie bohaterowie (Sherlock Holmes i doktor Watson) rozwiązują zagadkę zbrodni. Przedstawienie bardzo spodobało się uczestnikom wyjazdu.

• XLIII Wojewódzki Turniej Białych Piór

• 05.05.2024
        •      Czworo uczniów z naszej szkoły wzięło udział w XLIII Wojewódzkim Turnieju Białych Piór. Zadaniem uczestników było napisanie tekstu poetyckiego lub prozatorskiego.

Miło nam poinformować, że uczennica klasy 7a, Nikola Bugaj, zdobyła wyróżnienie w tym konkursie, powtarzając sukces z zeszłego roku. 13 kwietnia 2024 r. w MDK w Poznaniu odbył się uroczysty finał, w którym laureatka wzięła udział, wraz ze swoim nauczycielem języka polskiego, panią Anną Gorzelańczyk. Podczas uroczystości uczestnicy mieli przyjemność wysłuchania nagrodzonych tekstów, które czytane były przez aktorów poznańskich teatrów. Nikoli gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

• Kolorowy Uniwersytet w krainie barw i słońca

• 16.04.2024
        •         „W krainie barw i słońca” to, wbrew pozorom, nie opis tegorocznej wiosny, lecz tematyka kolejnego zjazdu „Kolorowego Uniwersytetu”, na który udali się studenci z klasy IVa Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie.  Zorganizowany 11 kwietnia 2024 roku na Wydziale Fizyki UAM wykład prowadził dr Mateusz Gierszewski z Zakładu Elektroniki Kwantowej.

Ku zaskoczeniu, zajęciom nie towarzyszyła skomplikowana aparatura, lecz… sok z czerwonej kapusty i czarna herbata, które, w połączeniu z innymi substancjami, dawały niezwykłe barwne efekty. Audytorium również aktywnie włączyło się do zajęć, wyposażeni bowiem w świetlne pałeczki słuchacze dali fantastyczny pokaz chemicznego światła.

Na zakończenie  studenci otrzymali wypełnione helem balony, które były nie tylko sympatycznym upominkiem od Wydziału Fizyki UAM, ale i nawiązaniem do obchodzonego tego dnia w 68 krajach, na czterech kontynentach – Międzynarodowego Dnia Uniwersytetów Dziecięcych. Stąd też obecność podczas wykładu ekipy filmowej, przygotowującej relację dla European Children’s Universities na Uniwersytecie w Wiedniu.

Materiały te będą dokumentacją, na podstawie której od 11 kwietnia 2025 r. do kalendarza Komisji Europejskiej wejdzie również ten Dzień jako oficjalne święto, w czym swój udział mają także studenci z żerkowskiej podstawówki.

• Drugi warsztat Akademii Młodego Społecznika

• 07.04.2024
        •       6 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, odbyła się druga edycja warsztatów w ramach Akademii Młodego Społecznika, poświęcona tym razem zagadnieniom niepełnosprawności. Zorganizowane przez żerkowską Fundację Zerknij Tu zajęcia, poprowadziły wolontariuszki Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO z Poznania. Już na samym początku, młodzi społecznicy musieli zmierzyć się z pytaniem, co skłoniło ich do udziału w warsztatach? Po tak zaskakującym wstępie, dalej mogło być już tylko ciekawiej, i tak też było. W części teoretycznej, zastanawiali się bowiem, czym tak naprawdę  jest niepełnosprawność oraz jakie są jej rodzaje? Pomocą były filmy ukazujące życie ludzi niepełnosprawnych oraz ich (często zaskakujące) sposoby radzenia sobie z wyzwaniami codzienności. Uzupełnieniem był swoisty savoir-vivre postaw i zachowań wobec osób niepełnosprawnych. Zdobywszy tak kompleksową wiedzę, młodzi społecznicy udali się do sali gimnastycznej, gdzie mieli okazję zobaczenia świata z perspektywy osoby poruszającej się na wózku, niesłyszącej, czy niewidomej. Przekonali się tym samym, że nie ma osób niepełnosprawnych – są tylko osoby z niepełnosprawnością. Niepełnosprawność bowiem, to tylko jedna z wielu cech człowieka obok m.in. wzrostu, koloru oczu, czy włosów; o czym winni pamiętać nie tylko słuchacze Akademii Młodego Społecznika.

Wtorek 07.05.2024