• Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole

• 28.11.2023
        •      24 listopada w Szkole Podstawowej w Żerkowie obchodzono, tak jak w większości szkół Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie przynieśli swoje ulubione pluszowe miśki. Młodsze klasy odwiedziła pani bibliotekarka Iwona Jaksa- Poniecka w przebraniu misia. Przekazała uczniom historię powstania tej kochanej przez wszystkie dzieci maskotki. Zaprezentowała najmłodszym znane z bajek i filmów misie. Opowiedziała też o misiach  żyjących na naszym globie oraz ich zwyczajach.

Na koniec uczniowie rozwiązali test wiedzy o misiach i malowali portret swego ulubieńca.

Cały dzień w bibliotece szkolnej czekały na dzieci różne atrakcje w postaci quizów i rebusów, które przygotował drugi miś - p. Sylwia Masztalerz. Nagrodą za prawidłowe rozwiązanie zagadek były pieczątki i odznaki oraz słodkie " co nieco".  Wszyscy chętni mieli możliwość zrobienia zdjęcia w misiowej fotobudce. Po skończonych lekcjach uczniowie oglądali  wybrane przez siebie filmy animowane o misiach.

Starsi uczniowie uczcili również ten dzień, przynosząc swoje pluszowe misie.

• 28.11.2023
        •      W listopadzie uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelnika. Dzieci wraz z wychowawczyniami uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych, na których zapoznały się z regulaminem biblioteki. Z dużym zaangażowaniem nowi czytelnicy rozwiązywali zagadki. Następnie dzieci złożyły uroczystą przysięgę, otrzymały dyplomy i pamiątkową zakładkę do książki. Przysięgę przypieczętowali odciskiem swojego kciuka.

• II wykład "Kolorowego Uniwersytetu"

• 19.11.2023
        •       Łotwa. Daleko to, czy blisko? Geograficznie może to i niezbyt odległy kraj, ale kulturowo, to już całkiem inna historia. Przekonali się o tym studenci z klasy IVa ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, którzy podczas drugiego zjazdu „Kolorowego Uniwersytetu” gościli na  Wydziale Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tym razem, prowadzący zajęcia dr Daniel Łubiński wraz ze swymi asystentami, zamiast wykładu zaproponowali quiz. Podzieleni na grupy studenci, odpowiadali w kilku rundach na pytania związane z Łotwą, jej kulturą, językiem, geografią i historią. Ogłoszenie wyników quizu, było dla wszystkich zaskoczeniem, bowiem maksymalną ilość punktów zdobyły dwie grupy, i obydwie reprezentowały żerkowską podstawówkę!!! Laureaci, a zarazem eksperci od szeroko pojętej Łotwy, nagrodzeni zostali limitowaną edycją łotewskich pocztówek. Na zakończenie zajęć, studenci wspólnie z prowadzącymi, zaśpiewali piosenkę o zimie, oczywiście po…. łotewsku. Jak widać, nauka języka obcego może być Łotwa. To znaczy…. łatwa :)

• Obchody Narodowego Święta Niepodległości

• 12.11.2023
        •       „Myśl o Polsce wielkiej i silnej, wolnej i niepodległej była i jest treścią mojego istnienia, urzeczywistnienie jej było i jest jedynym celem mojego życia.” Tymi słowami, Ignacy Jan Paderewski nawoływał Polaków do zaangażowania się w dzieło na rzecz odrodzenia naszej ojczyzny. Pamiętając to poświęcenie, które przed 105. laty przyniosło wyczekiwaną wolność, stawiliśmy się 11 listopada 2023 roku na żerkowskim rynku, by wraz z władzami samorządowymi, pocztami sztandarowymi i delegacjami, uczestniczyć w gminnych obchodach Narodowego Dnia Niepodległości. Szkołę Podstawową im. Adama Mickiewicza w Żerkowie reprezentował poczet sztandarowy wraz z delegacją Samorządu Uczniowskiego, pod opieką pani wicedyrektor Barbary Piekarskiej i pana Roberta Rogackiego. Uroczystości rozpoczął hymn państwowy, po którym Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Żerkowa oddało salwę honorową, a zgromadzone delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem poległych i pomordowanych mieszkańców miasta. Zwracając się do zgromadzonych, pan burmistrz Michał Surma, dziękując za udział w uroczystościach, zwrócił także uwagę na znaczenie niepodległości, nawiązując do wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą. Na zakończenie, zgodnie z wielkopolską tradycją, uczestnicy żerkowskich obchodów zostali obdarowani rogalami świętomarcińskimi.

Niedziela 19.05.2024